Poezi – Pavaresija e Kosoves

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42

Poezi – Pavaresija e Kosoves

Pavaresija e Kosoves

17 shkurt ne Dymije e teten,
Sot Kosova gjen t,verteten,
Me gjak shkruajti historin,
Sot e shpalli pavarsin.

Qe nga Londra n,Washington,
Nga Paris, Bruksel, Berlin,
Shpall Kosova pavarsin,
Lavdi ty o populli im.

O Kosove lulja zambakut,
Shum ke derdh lumenj prej gjakut,
Ti ne shekuj n,Histori,
Brez paz brezi nen serbi.

Erdhi dita e Lirise,
Erdhi ora e Pavarsise,
Me respekt perulen Malet,
Amerika s,del prej fjalet.

Zoti n,qiell dhe Amerika,
Sot per ty, pra, zbardhi drita,
Se harrojm per asnjeher,
Burrerin e Tomi Bler.

Kush e la Nanen pa djal,
Kush e la nusen pa burr,
Ti o shkja o shkjau I zi,
Ska shqiptar ma nen serbi.

Historija mbi ket dhe,
Ka pas njoft nji Skenderbe,
O Kryetrimi Legjendar,
Eja n,fest me Kosovar.

Amanet moj nana t,mjera,
Si do t,vin per ju pranvera,
Jeta rrjedh, jeta vazhdon,
Dikush n,sofer ju mungon.

O ju fusha, o ju lendina,
Gjak heronjsh e heroina,
Ne k,to vende le e rrit,
Gjaku juaj le t,bahet drit.

Po ku je Adem Jashari,
Ngrihen sot heronjt prej varri,
Eja ti si krushk i par,
Te kerkon Kosova mbar.

Krijuar nga Ramadan Uraj –me  redaktimin e Muharrem Bajraktari

Facebook Comments

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42
Write a comment

159 Comments

 1. Medina 8 Shkurt, 14:11

  Vjersha me e bukur ne bote eshte kjo 🇦🇱🇦🇱🇦🇱🇦🇱

 2. Melisa 7 Shkurt, 12:53

  Mua me pelqejn shume poezit
  Dhe kam deshir te behem shkrimtare shume shume e njohur se me pelqen shume kshtu dhe ka shkruara disa pozi une vetem dukue u inspiruar nga ushtria qlirimtare e kosoves pra kjo ishte qe desha te thoja une ju dua te gjithve

 3. Oki 15 Shkurt, 16:06

  Kos e varfër kosov me mall plot u sakrifikuan e uvra me mira njerz per ketë di

 4. Adelina 11 Shkurt, 10:13

  17 Shkurti
  17 Shkurti dite e madhe
  E pavarsise,
  Kosova shpalli
  Flamurin e lirise,

  Kosova ime,
  Kosove e dashur
  Shpalle pavarsin
  Pa u trembur fare.

 5. rinesa maloku 27 Mars, 12:50

  shkolla jone

  shkolla jone vater e dituris
  mban emrin e nje poeti te madh
  mbretit te poezis

  Esad mekuli te kujtojm perher
  vepra jote e ndritur
  me jep gezim
  dhe nder

  ne kete dit te veqant
  ne ndihemi krenar
  qe shkolla jone
  emrin tend e mban

  kaluam nje periudh
  e cila s’kishte kthim
  qelsi i dituris
  asaj i dha mbarim

  o femij te dashur
  diqka mos harroni
  shkollen fillore gjithmon ta kujtoni.

 6. rinesa maloku 26 Mars, 20:09

  per ty kosove

  duruam serb
  duruam armiq
  duruam tradhti
  e sot na erdhi koha ta gezojm kete liri

  perpiqen tradhetaret
  dhe na kercenojn
  qe kete liri
  ne mos ta gezojm

  ne beograd diqka festojn
  nje fitore fantazojn
  sesht fitore siq mendojn
  eshte mashtrim qe se shikojm

  mos rri nen me duar ngji
  mos rri nen me lot ne sy
  ngrite zerin ta degjoj bota
  ti lind trima
  ti rrit kosova

  tre ti vrajn dy ti burgosin
  idealin kurr sta sosin
  ideal eshte gjaku i tyre
  ran per dhe pa njolla fytyre

 7. alisa 14 Shkurt, 09:14

  Urime 17 shkurti

 8. rinori 8 Shkurt, 10:11

  17 shkurti
  lutuam me shpitr e me
  gjak nga armiku qe te mbroj gjdo
  prag 17 shkuri
  dita e shum pritur
  nga te gjith ne
  ne nuk do ti harrojm
  asnjeer deshmore tan
  qe e than jeten per
  liri e pavarsi tani jemi te
  liri dhe te gjith po
  estojm :p

 9. Elma 20 Janar, 16:46

  {17 SHKURTI I VITIT 2008}

  Sa kohë ka kaluar
  derisa erdhi kjo ditë
  Sa shumë njerëz janë flijuar
  sa shumë kemi prit.

  Plot sakrifica e mundime
  plot vuajtje e padrejtësi
  kaloj kjo Kosova ime
  gjatë rrugës për Pavarësi.

  Vite e vite të tëra
  trimat për liri luftuan
  Ditë e ditë të tëra
  nënat lotuan.

  Sa e shenjtë
  E sa çmuar është kjo ditë
  Sa me mall therrasim:
  “KOSOVA REPUBLIKË”

  Ëndrra shekullore
  e shqiptarëve je ti
  amaneti i atyre që ranë për liri
  Fjala: “PAVARËSI”

 10. albiona 3 Maj, 11:02

  CHAT ESHTE SHUM I MIR per te gjith ne shqiptareve

 11. albiona 3 Maj, 10:49

  kjo faqe eshte shum e mir nga faqet e tjera chat

 12. albiona 3 Maj, 10:48

  ne kete faqe esht e shum e mir

 13. Deea 17 Shkurt, 12:41

  Woww ”Kosova” ”Shqipera 😛 :v

 14. Deea 17 Shkurt, 09:30

  Shume shume poezi e bukur per Pavaresin e ‘KOSOVES’ !! 🙂
  Te lumte Meliisa <3..

 15. doni 17 Shkurt, 07:47

  {17 SHKURTI I VITIT 2008}

  Sa kohë ka kaluar
  derisa erdhi kjo ditë
  Sa shumë njerëz janë flijuar
  sa shumë kemi prit.

  Plot sakrifica e mundime
  plot vuajtje e padrejtësi
  kaloj kjo Kosova ime
  gjatë rrugës për Pavarësi.

  Vite e vite të tëra
  trimat për liri luftuan
  Ditë e ditë të tëra
  nënat lotuan.

  Sa e shenjtë
  E sa çmuar është kjo ditë
  Sa me mall therrasim:
  “KOSOVA REPUBLIKË”

  Ëndrra shekullore
  e shqiptarëve je ti
  amaneti i atyre që ranë për liri
  Fjala: “PAVARËSI”

 16. arditi 15 Shkurt, 18:00

  shum te mira

 17. arditi 15 Shkurt, 17:54

  pavarsia e kosoves me 17 shkurt 2008 sot kosova e gjen te verteten me gjak shkruajti historin sot e shpalli pavarsin ndoshta po ju pelqen

 18. arditi 15 Shkurt, 17:49

  kto pojezi jan shum te bukura

 19. djelli 14 Shkurt, 17:31

  17 shkurti
  dit e madhe
  dit kombetar
  sot festoj
  trojet tona shqiptare
  te gjith te gzuar
  te gjith me hare
  kete dit festojm
  kete dit te re
  me gezim e
  presme padurim
  17 shkurti

View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.