Poezi – Pavaresija e Kosoves

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93

Pavaresija e Kosoves

17 shkurt ne Dymije e teten,
Sot Kosova gjen t,verteten,
Me gjak shkruajti historin,
Sot e shpalli pavarsin.

Qe nga Londra n,Washington,
Nga Paris, Bruksel, Berlin,
Shpall Kosova pavarsin,
Lavdi ty o populli im.

O Kosove lulja zambakut,
Shum ke derdh lumenj prej gjakut,
Ti ne shekuj n,Histori,
Brez paz brezi nen serbi.

Erdhi dita e Lirise,
Erdhi ora e Pavarsise,
Me respekt perulen Malet,
Amerika s,del prej fjalet.

Zoti n,qiell dhe Amerika,
Sot per ty, pra, zbardhi drita,
Se harrojm per asnjeher,
Burrerin e Tomi Bler.

Kush e la Nanen pa djal,
Kush e la nusen pa burr,
Ti o shkja o shkjau I zi,
Ska shqiptar ma nen serbi.

Historija mbi ket dhe,
Ka pas njoft nji Skenderbe,
O Kryetrimi Legjendar,
Eja n,fest me Kosovar.

Amanet moj nana t,mjera,
Si do t,vin per ju pranvera,
Jeta rrjedh, jeta vazhdon,
Dikush n,sofer ju mungon.

O ju fusha, o ju lendina,
Gjak heronjsh e heroina,
Ne k,to vende le e rrit,
Gjaku juaj le t,bahet drit.

Po ku je Adem Jashari,
Ngrihen sot heronjt prej varri,
Eja ti si krushk i par,
Te kerkon Kosova mbar.

Krijuar nga Ramadan Uraj –me  redaktimin e Muharrem Bajraktari

Facebook Comments

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93
Write a comment

156 Comments

 1. BarbiE 12 Shkurt, 20:55

  shm bukur

  [Pergjigju]

 2. goca 11 Shkurt, 21:17

  17 shkurti mir se erdhe

  [Pergjigju]

 3. altin 9 Shkurt, 22:20

  urimeee pavarsijaaaaaaa

  [Pergjigju]

 4. LEONI 6 Shkurt, 20:02

  my favorite

  [Pergjigju]

 5. fisnik fejza 6 Shkurt, 16:01

  shum e mir

  [Pergjigju]

 6. edona 4 Shkurt, 21:03

  kjo vjersh me pelqen shum shum

  [Pergjigju]

 7. nazife 2 Shkurt, 19:41

  Shum i mir eshte poezijaa bravo te qoftt 😛

  [Pergjigju]

 8. mevlani 29 Janar, 11:33

  feston kombi yne
  feston shqiperia
  pas shum shekuj pritje
  na erdh pavarsia

  krenohet kosova
  krenohet shqipria
  te rroj kombi yne
  te rroj pavarsia

  kosov e etur per liri
  sot eshte dita per pavaresi
  sot te lumtur me gezim
  urime ditlindjen shteti im

  [Pergjigju]

 9. lauresha 27 Janar, 14:55

  17 shkurti

  17 shkurti dita me
  rendesi per femijet
  qe u flijuan
  per LIRI

  vajtuan netat
  vajtuan femijjet
  per ato dit
  qe perjetuan nen serbi

  urime,urime popullit shqipetar 17 shkurtin

  [Pergjigju]

  blerta është pergjigjur:

  po me te vertet lauresha mir e ke shkruar

  [Pergjigju]

 10. lauresha 27 Janar, 14:42

  17 shkurti

  17 shkurti dita
  me e mir dita me
  e veqant per shqipetaret
  kudo qe jan

  ai prekaz qe
  lan shum trima
  vajuan netat
  e vajtuan fmijat

  urime 17 shkurti te gjitheve shqipetareve kudo qe jan si:greqi.itali,gjermani,amerik etj urime urime!

  [Pergjigju]

 11. lauresha 27 Janar, 14:33

  me te vertet valentina esht e bukur kjo vjerrsh qe po thua ti

  [Pergjigju]

 12. edrina 22 Janar, 15:37

  shum mire

  [Pergjigju]

 13. mariza 15 Janar, 15:25

  SPEDISHE VJERSHENKESHTU THOHET
  ADEM JASHARI
  KRISI PUSHKA
  GJIMOJ MALI
  PO LUFTON
  ADEM JASHARI

  [Pergjigju]

  BarbiE është pergjigjur:

  aww aww ti pe don mi msu tjert aaa kqyre punen tone mer ti

  [Pergjigju]

 14. mariza 15 Janar, 15:22

  kjo vjersh e sht e mir per deshmoret qe u vran per lirin e kosove dhe tani ne e gezojm kosoven me dashuri lavdi desmorve lavdi adem jasharit qe luftoj per lirin e panvarsis ne e festojm pavarsijn me gezime me poezi e me valle

  [Pergjigju]

  yll është pergjigjur:

  okokok mir mir por msoje

  [Pergjigju]

 15. rinesa 14 Janar, 11:37

  URIME URIME

  [Pergjigju]

 16. elton bytyqi 20 Nëntor, 22:25

  Te mesoj Te mosoj e te mos rri tash sa jam i ri.
  Se po rritem per gjdo dit dhe me sdo te jem femij
  Te mesoj e te punoj zemren time mos ta helmoj
  edhe prindit ti gezoj

  [Pergjigju]

 17. higi 7 Tetor, 18:21

  jane shume te bukura por ndonje strofk pak me e vogel

  [Pergjigju]

View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Prill 2020
H M M E P S D
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930