Poezi – Pavaresija e Kosoves

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93

Pavaresija e Kosoves

17 shkurt ne Dymije e teten,
Sot Kosova gjen t,verteten,
Me gjak shkruajti historin,
Sot e shpalli pavarsin.

Qe nga Londra n,Washington,
Nga Paris, Bruksel, Berlin,
Shpall Kosova pavarsin,
Lavdi ty o populli im.

O Kosove lulja zambakut,
Shum ke derdh lumenj prej gjakut,
Ti ne shekuj n,Histori,
Brez paz brezi nen serbi.

Erdhi dita e Lirise,
Erdhi ora e Pavarsise,
Me respekt perulen Malet,
Amerika s,del prej fjalet.

Zoti n,qiell dhe Amerika,
Sot per ty, pra, zbardhi drita,
Se harrojm per asnjeher,
Burrerin e Tomi Bler.

Kush e la Nanen pa djal,
Kush e la nusen pa burr,
Ti o shkja o shkjau I zi,
Ska shqiptar ma nen serbi.

Historija mbi ket dhe,
Ka pas njoft nji Skenderbe,
O Kryetrimi Legjendar,
Eja n,fest me Kosovar.

Amanet moj nana t,mjera,
Si do t,vin per ju pranvera,
Jeta rrjedh, jeta vazhdon,
Dikush n,sofer ju mungon.

O ju fusha, o ju lendina,
Gjak heronjsh e heroina,
Ne k,to vende le e rrit,
Gjaku juaj le t,bahet drit.

Po ku je Adem Jashari,
Ngrihen sot heronjt prej varri,
Eja ti si krushk i par,
Te kerkon Kosova mbar.

Krijuar nga Ramadan Uraj –me  redaktimin e Muharrem Bajraktari

Facebook Comments

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 15 Shkurt, 2010 10:42 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93
Write a comment

156 Comments

 1. bashkik 10 Shtator, 22:47

  bossi ktu

  [Pergjigju]

 2. valentina 8 Mars, 16:50

  shum mirr esht qita qe e keni bere :*

  [Pergjigju]

 3. gentjana 5 Mars, 18:05

  Adem Jashari
  krisi pushka
  e ushtoj mali
  po lufton
  Bac Adem Jashari

  [Pergjigju]

 4. meliissa 21 Shkurt, 20:06

  Gezuar Pavarsia
  me respect kalojm te kaluaren
  per jet se harrojm te shkuaren
  kaluam sfida dhe momentte te veshtira
  por me durim kemi bere qudira

  sot jemi te lire dhe te pavarur
  nga dhembja te gezimi kemi ardhur
  tash kemi shtetin te cilin e gezojm
  ta duam dhe ta mbajme te gjithe permtojnee

  falenderues per te gjithe ata qe ndihmuan
  qe kete phershmeri gezimin per ne realizuan
  lusim zotin per bekimet e tij pambarim
  qe shtetin tone ta ruaj dhe pergzoj me perparim

  kujto te kaluaren dhe gezo te tashmen
  puno te tashmen dhe syno te ardhmen
  festo me gezim dhe krenari
  5 vjetorin e shtetit me te ri

  [Pergjigju]

 5. ENI 20 Shkurt, 13:50

  WOW!SA BUKUR KOSOVA DHE SHQIPERIA E MERITOJN KET!

  [Pergjigju]

 6. erion 19 Shkurt, 17:30

  flamuri i shqiperis

  neper bore e
  neper shi flamuri yne
  valon deri
  ne pavaresi

  e nderuara
  marigone e
  qendisi me zell
  flamurin me shqiponje

  ismail qemali
  me flamur ne
  dore valon
  shqiponjen me te bukur ne vlore

  isa boletini erdhi
  dalengadale dhe
  puthi flamurin
  lexhendare

  [Pergjigju]

  valetina është pergjigjur:

  shum mir poezi shummmmm bukr

  [Pergjigju]

 7. toprak cinar 17 Shkurt, 21:53

  shume mire albana te perqafom shume toprakja

  [Pergjigju]

 8. adem.jashari.lexhendar 17 Shkurt, 21:22

  adem.jashari.lexhendar

  trim..i..madh…kosovar.
  ka..dhan…shum..per..pavarsi
  ka…dhan…vllezer…motra…gru…dhe.femij
  ka.dhan.jet…per…liri

  adem…jashari…shum…..ka….luftu.
  tu…luftu.edhe…ka…kendu…
  aspak.trimit.nuk..ju…ka..dhimt…jeta..ka..luftu…per…troje,,,tveta
  qa.po..thot…vajza…besarta…shum…per..
  mixhen…me…ka…marr….marr..malli
  mixha.jeme.thot.besarta….mixha..jeme.shum..ka..luftu…
  tuu.luftu…dhe..ka..kendu.aspak.trimit…nuk..ju…ka…dhimt.jjeta
  kaluftu..per..troje.te..veta

  ne..prekaz..kush///do..qe..te..shkonn
  voret,,,e,,,deshmoreve.ti.viziton…krejt..kosova..te..nderon.

  [Pergjigju]

 9. arlinda 17 Shkurt, 18:31

  edua pavaresin me zemer

  [Pergjigju]

 10. arlinda 17 Shkurt, 18:30

  kerkoj ndihm prej jush

  [Pergjigju]

 11. mimoza 17 Shkurt, 17:33

  batiful beatiful<3

  [Pergjigju]

 12. endrit 17 Shkurt, 08:36

  adem jashari
  shume trima u vran
  gjak derhen per kete liri

  [Pergjigju]

 13. erion 16 Shkurt, 20:42

  adem jashari
  adem jashari
  komandant i uck-se
  komandon at ushtri
  ne nje shqiptari

  komandon at
  ushtri vetem
  per nje
  pavaresi

  [Pergjigju]

 14. erion 16 Shkurt, 19:24

  adem jashari

  trimi per
  liri
  e dha
  jeten per pavarsi

  ai trim
  me mjekerr
  tmadhe shpalli
  pavarsin lexhendare

  [Pergjigju]

 15. erion 16 Shkurt, 19:19

  17 shkurti
  mire se erdhe
  17 shkurt
  mire se te gjeta
  17 shkurt

  te kemi pritur
  me padurim
  feste e bukur
  qe na sjell gezim

  ne kete dite
  kujtojme heronjte
  qe dhane jeten
  pavaresine ta gezojme sot

  [Pergjigju]

 16. rona 15 Shkurt, 19:53

  pse kërkon të bëhesh blet
  thot vogëlushja letë
  kamë dëshirë të bëhem bletë

  të shetitem nëpër pranverë
  nëpër lule plot me erë

  dhe në prill dhe në maj
  të bëj mjalt për kalamas

  kam dëshir me në fund
  që të kam edhe një thumb

  kush flet fjal të pa heshme
  A shkel lulen në lulishte

  unë prap ta shurmoj
  cëk me thumbrin ta thumbroj

  [Pergjigju]

 17. fiona 15 Shkurt, 19:31

  shumm e bukur 😀

  [Pergjigju]

 18. rata 15 Shkurt, 18:55

  shum shum mir

  [Pergjigju]

 19. blerta 15 Shkurt, 18:28

  gezuar5vjetorin pavarsi

  [Pergjigju]

View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Korrik 2020
H M M E P S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031