Back to homepage

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Fiter Bajramin

Te nderuar vellezer e motra!

Nga Informatat qe kam une, kam marre vesh se Bajrami tashme ka mberritur ne shtepine e cdo muslimani, prandaj desha tju uroj qe tju kete gjetur shendoshe e mire ju edhe familjet tuaja!

Vella dhe moter e nderuar muslimane!
Sa bukur eshte te jetosh i lumtur ne krahet e familjes tende, ku te kenaqesh me ngrohtesine qe te dhurojne prinderit dhe femijet e tu, e sidomos ne keto dite festash.
Por . . .
Mos harro o ti vella e ti motra ime se ke edhe disa vellezer te tu, qe jetojne neper kasolle apo neper shtepi shume te shkaterruara. Ata jane njerez si ne, te cilet jetojne ne kushte te mjeruara dhe askujt nuk i bie ndermend per ta.
Kur ti te ushqehesh kujtoji dhe vellezerit e motrat e tua qe nuk kane cfare te hane. Ata presin ndokend qe tu fale atyre nje kothere buke. Kur ti te shohesh femijet e tu apo edhe vellezerit e tu me te vegjel me lodra neper duar kujtoji jetimet, moshataret e tyre, te cileve nuk ka kush u blen lodra. Ata nuk jane shume larg teje. Mund t’i kesh ne fis ne lagje apo ne vende te tjera.
Pra vellahu im kjo pikerisht eshte edhe domethenia e bajramit.Kjo eshte nje dite gezimi qe ligjeroi Zoti yne e ndaj duhet qe te gezojne te gjithe. Te ndihmojme te varferin apo edhe jetimin sepse edhe ata jane si ne, dhe ata kane deshira te bukura ashtu si dhe ne. Edhe jetimi i varfer do dike qe t`ia lemoje koken ashtu si nena apo babai yne na e kane lemuar ne kur kemi qene te vegjel.
Te mundohemi te jetojme ne keto dite me thenien e profetit Muhammed as:”‘Nuk ka besuar askush prej jush derisa te doje per vellane e tij ate efare do per vete”
Perfundimisht nuk me mbetet gje tjeter perveese tju uroj, gezuar per shume vjet festen e Fiter Bajramit.
Po ashtu e lus Allahun e Madheruar qe ky bajram te sjelle sa me shume begati, harmoni, gezim ,paqe dhe lumturi per te gjithe boten e vecanerisht per muslimanet e Shqipetar.
Uroj qe bajrami i ardheshem te na gjeje sa me prane Zotit te madheruar dhe me zemer sa me te paster.

O Zot i Meshirshem: te semureve jepju shendet, te varferve furnizim, jetimeve perkujdesje e ngrohtesi, atdheut tone paqe e liri.

Aroma e bajramit,
Tingellima e ezanit,
Tingellon thell dhe,
Shpon zemren e muslimanit,
Jehon gezimi dhe hareja,
Ne te gjithve na bashkon feja.

Facebook Comments

Write a comment

139 Comments

 1. argjenddobruna 28 Korrik, 12:35

  nice

 2. Hakoo 25 Qershor, 01:22

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin..
  Allahu u shperbleft me xhehnet.

 3. linda-loqka13@live.net 22 Gusht, 02:44

  haahahahhhahah

 4. ilijan 21 Gusht, 11:50

  urime te gjith besimtareve musliman festa e fiter bajramit posaqerisht atyre qe e gjinuan ramazanin

 5. igi 19 Gusht, 21:02

  Urime Festa e Bajramit Xhith Muslimanve Mbar Boten

 6. mendi 19 Gusht, 08:59

  me fat bajrami utojr qe qdo te mir ta ken te gjith besimtaret musliman te ken harmoni ne familjen e tyre mendi rizaj

 7. mendi 30 Gusht, 08:36

  tung ju uroje te gjithve besimtareve musliman festen e fitere bajramit

 8. Elita 24 Shtator, 14:42

  Urime Festa e Fiter Bajramitt…

 9. BESI 24 Shtator, 11:11

  -URIME FESTAE BAJRAMIT TE GJITHEVE EDHE ATYRE QE JETOJNE JASHT VEDNIT

 10. ali delija 24 Shtator, 09:35

  uRiMe fEsTa e FiTeR bAjRaMiT

 11. elvison delija 24 Shtator, 09:31

  urime festa e fiter bajramit

 12. elvison 24 Shtator, 08:37

  me fat fiter bajrami te gjithve muslimanve TE BESIMIT ISLAM

 13. syla 23 Shtator, 21:47

  ne emrin tim ja uroj festen e fiter bajramit te gjith besimtareve islam

 14. bujari thote 23 Shtator, 20:53

  URIME FESTEN E FITER BAJRAMIT PER TE GJITH MUSLIMANET DHE JU UROJ CDO TE MIRA NE JET DHE PAQ E LUMTURI

 15. BeN! 23 Shtator, 19:50

  kte dit te fiter bajramit ju uron :mehmet kosovali , esmer , ali , nermin , ajlin , filiz ,sylejman qesen

 16. BeN! 23 Shtator, 19:49

  kjo dit e shenjt duhet te festohet shum mir kjo dit edht dit harmonie dhe dashurie

 17. noli thot 23 Shtator, 19:40

  urime festën te gjith besimtarve

 18. adnan 23 Shtator, 18:56

  me fat bajraminga denis hajredini

 19. greni 23 Shtator, 18:06

  hejj njerz urime bajrami e trashigofshi e honkshi met shnoshh unn jomm grenii ma i qartii bukuroshii :DD:DD:D::

View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.