Mevludi në fshatin Mes-Myselim

Administratori
By Administratori 19 Tetor, 2009 13:02

Mevludi në fshatin Mes-Myselim

Mevludi në fshatin Mes-Myselim

(Shkodër, më 3 shtator 2008) 

Ditën e shtunë, më 9 maj 2009, në xhaminë e fshatit Mes- Myselim, u zhvillua një aktivitet i larmishëm fetar kushtuar jetës dhe mësimeve të profetit Muhammed (a.s).
Në këtë aktivitet, merrnin pjesë hoxhallarë e thirrës islamë, imamë dhe shërbestarë të xhamive të ndryshme, si dhe besimtarë të shumtë që kishin tejmbushur ambientet e xhamisë.
Aktiviteti u hap me këndimin e një pjese kur’anore nga thirrësi islam Lavdrim Hamja.
Në fjalën e tij të hapjes, imami i kësaj xhamie, thirrësi islam Altin Nikshiqi, theksoi se vlera dhe dobia e këtij aktiviteti qëndron në tubimin masiv për përkujtimin e vulës së profetëve të dërguar, hz. Muhammedit (a.s).
“Kam kënaqësinë personale që në praninë tonë sot, kemi hoxhallarë të moshuar dhe teologë të rinj, të cilët patën mirësinë t’i përgjigjen ftesës për të qenë së bashku me ju në mevludin që këndohet, si për çdo vit në xhaminë tonë”- ka thënë ndër të tjera imami i kësaj xhamie.
Në fjalën e tij përshëndetëse, H. Faik Zaganjori ka vënë theksin te risitë e reja që po hyjnë në xhamitë tona dhe që nuk kanë asnjë lidhje me traditën dhe mësimet e fesë që trashëgon ky popull e kjo shoqëri.
Ai ka folur mbi rëndësinë që ka të kapurit pas traditës së hz. Muhammedit (a.s) dhe mësimi i brezit të ri me mësimet e fesë tonë.
Në këtë aktivitet ka përshëndetur edhe thirrësi islam Muhamed Sytari, i cili është ndalur më tepër te forca e personalitetit të hz. Muhammedit (a.s), domosdoshmëria e leximit dhe kuptimit të jetës dhe urtësive të tij, si dhe ndjenja e krenarisë që duhet të ketë secili musliman sot, për faktin e të qenurit musliman, pauses i hz. Muhamedit (a.s).
Më pas është vijuar me këndimin e disa pjesëve të Mevludit Sherifë, ilahive dhe salavateve me xhemat.
Të pranishmit kanë falur sëbashku edhe namazin e mesditës, nën drejtimin e thirrësit islam Muhamed Sytari.
Në përfundim të këtij aktiviteti, ata kanë ndarë emocionet dhe mbresat e këtij tubimi në koktejlin e shtruar me këtë rast.

Ahmed Mahiri

[nggallery id=27]

Autori: http://www.muhamedsytari.net

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 19 Tetor, 2009 13:02
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.