Back to homepage

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Fiter Bajramin

Te nderuar vellezer e motra!

Nga Informatat qe kam une, kam marre vesh se Bajrami tashme ka mberritur ne shtepine e cdo muslimani, prandaj desha tju uroj qe tju kete gjetur shendoshe e mire ju edhe familjet tuaja!

Vella dhe moter e nderuar muslimane!
Sa bukur eshte te jetosh i lumtur ne krahet e familjes tende, ku te kenaqesh me ngrohtesine qe te dhurojne prinderit dhe femijet e tu, e sidomos ne keto dite festash.
Por . . .
Mos harro o ti vella e ti motra ime se ke edhe disa vellezer te tu, qe jetojne neper kasolle apo neper shtepi shume te shkaterruara. Ata jane njerez si ne, te cilet jetojne ne kushte te mjeruara dhe askujt nuk i bie ndermend per ta.
Kur ti te ushqehesh kujtoji dhe vellezerit e motrat e tua qe nuk kane cfare te hane. Ata presin ndokend qe tu fale atyre nje kothere buke. Kur ti te shohesh femijet e tu apo edhe vellezerit e tu me te vegjel me lodra neper duar kujtoji jetimet, moshataret e tyre, te cileve nuk ka kush u blen lodra. Ata nuk jane shume larg teje. Mund t’i kesh ne fis ne lagje apo ne vende te tjera.
Pra vellahu im kjo pikerisht eshte edhe domethenia e bajramit.Kjo eshte nje dite gezimi qe ligjeroi Zoti yne e ndaj duhet qe te gezojne te gjithe. Te ndihmojme te varferin apo edhe jetimin sepse edhe ata jane si ne, dhe ata kane deshira te bukura ashtu si dhe ne. Edhe jetimi i varfer do dike qe t`ia lemoje koken ashtu si nena apo babai yne na e kane lemuar ne kur kemi qene te vegjel.
Te mundohemi te jetojme ne keto dite me thenien e profetit Muhammed as:”‘Nuk ka besuar askush prej jush derisa te doje per vellane e tij ate efare do per vete”
Perfundimisht nuk me mbetet gje tjeter perveese tju uroj, gezuar per shume vjet festen e Fiter Bajramit.
Po ashtu e lus Allahun e Madheruar qe ky bajram te sjelle sa me shume begati, harmoni, gezim ,paqe dhe lumturi per te gjithe boten e vecanerisht per muslimanet e Shqipetar.
Uroj qe bajrami i ardheshem te na gjeje sa me prane Zotit te madheruar dhe me zemer sa me te paster.

O Zot i Meshirshem: te semureve jepju shendet, te varferve furnizim, jetimeve perkujdesje e ngrohtesi, atdheut tone paqe e liri.

Aroma e bajramit,
Tingellima e ezanit,
Tingellon thell dhe,
Shpon zemren e muslimanit,
Jehon gezimi dhe hareja,
Ne te gjithve na bashkon feja.

Facebook Comments

Write a comment

139 Comments

 1. arbiosi 22 Shtator, 15:51

  me fat e me hajr

  [Pergjigju]

 2. ylli 22 Shtator, 15:42

  urime festa e fiter bajramit njera nder festat me te burkura qe ka shpallur allahu

  [Pergjigju]

 3. merita 22 Shtator, 14:49

  urime festa e fiter bajramit paqja edhe lumturia qoft me ju.

  [Pergjigju]

 4. trendelina 22 Shtator, 14:14

  me fat te gjithe muslimaneve te fes islame fiter bajrami

  [Pergjigju]

 5. mirlinda 22 Shtator, 12:00

  un ua uroj festen e fiter bajramit te gjithve besimtarve te fes muslimane
  paqja dhe meshira e all-llahut qofshin mbi ne
  all-llahu osht i vetmi ska tjeter perveq all-llahu xh.sh

  [Pergjigju]

 6. egzon 22 Shtator, 11:58

  tung qika perhaj bajrami

  [Pergjigju]

 7. lena 22 Shtator, 10:51

  urime festa

  [Pergjigju]

 8. TiiNaa 22 Shtator, 10:21

  Urime kjo fest e madherishme tee cilen e feston qdo shqipetar kjo fest oo ma e mira per kombin shqiptar dhe muaji i shenjte i ramazanit eshte fest per nee!!urmi urime fiter bajrami

  [Pergjigju]

 9. Elham-Haracina 22 Shtator, 04:31

  Selamu alejkum te ndershem Vllezer dhe Motra Islame piks pari desha tju pershndes me pershndetje isalme selamu alejkum dit e bukur dit e ndershme dit e vlershme dit mirsie dite begatije pik spari desha tjav uroj muajin e shejt te ramazanita All-Llahu.xh.sh jav boft kabull agjerimin ato qe kan agjeru ato qe skan agjeru ishalla zoti i meshiron edhe ne mot ishalla te agjerojn per ne fund desha tjav uroj gjith muslimanve ane mban boten Fiter Bajramin ishalla gjith te mira na sjell All-Llahu.xh.sh te semurve ti shndosh te varfurve ti pasunon te bergosurit te pafajshem ishalla lirohen ne fund ju pershndes selamu alejkum e rahmetullahi ve bereketuhu…

  [Pergjigju]

 10. selatin pllana 21 Shtator, 21:39

  me fat fiter bajrami te gjith besimtarve muslimon ama ma se shumti adiles

  [Pergjigju]

 11. adem jashari 21 Shtator, 21:36

  pas 30 ditve algjerim ja uroj ket bajram te ri

  [Pergjigju]

 12. floriana 21 Shtator, 20:58

  Ne ket dit te shenjt cdo musliman feston nje engjull parajse kuranin shfleton nje urat e zotit ne cdo port troket me fat bajramin e cdo te mir ne jet

  [Pergjigju]

 13. lumi 21 Shtator, 20:46

  me fat bajrami te gjith shqiptarve kudo qe jane

  [Pergjigju]

 14. dona 21 Shtator, 19:48

  URIME FESTA E FITER BAJRAMIT Të GJithë shqiptarve

  [Pergjigju]

 15. keksii 21 Shtator, 19:45

  per hajr ju koft bajrami te gjithve muslomonve

  [Pergjigju]

 16. jeton 21 Shtator, 19:29

  urime festa e fiter bajramit te gjithve inshalla e presmi edhe tjatrin bajram se bashku selam alejkum

  [Pergjigju]

 17. ardi_fr 21 Shtator, 17:57

  perhaj bajramin

  [Pergjigju]

 18. rona 21 Shtator, 17:53

  Urime të gjith shqiptarëve festën e fiter BAJRAMIT

  [Pergjigju]

 19. Diellza 21 Shtator, 17:51

  Urime Festa Me Shprese Qe Lumturija Te Jete Ne Qdo Qast Me Ju…

  [Pergjigju]

View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Tetor 2021
H M M E P S D
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031