Back to homepage

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Fiter Bajramin

Te nderuar vellezer e motra!

Nga Informatat qe kam une, kam marre vesh se Bajrami tashme ka mberritur ne shtepine e cdo muslimani, prandaj desha tju uroj qe tju kete gjetur shendoshe e mire ju edhe familjet tuaja!

Vella dhe moter e nderuar muslimane!
Sa bukur eshte te jetosh i lumtur ne krahet e familjes tende, ku te kenaqesh me ngrohtesine qe te dhurojne prinderit dhe femijet e tu, e sidomos ne keto dite festash.
Por . . .
Mos harro o ti vella e ti motra ime se ke edhe disa vellezer te tu, qe jetojne neper kasolle apo neper shtepi shume te shkaterruara. Ata jane njerez si ne, te cilet jetojne ne kushte te mjeruara dhe askujt nuk i bie ndermend per ta.
Kur ti te ushqehesh kujtoji dhe vellezerit e motrat e tua qe nuk kane cfare te hane. Ata presin ndokend qe tu fale atyre nje kothere buke. Kur ti te shohesh femijet e tu apo edhe vellezerit e tu me te vegjel me lodra neper duar kujtoji jetimet, moshataret e tyre, te cileve nuk ka kush u blen lodra. Ata nuk jane shume larg teje. Mund t’i kesh ne fis ne lagje apo ne vende te tjera.
Pra vellahu im kjo pikerisht eshte edhe domethenia e bajramit.Kjo eshte nje dite gezimi qe ligjeroi Zoti yne e ndaj duhet qe te gezojne te gjithe. Te ndihmojme te varferin apo edhe jetimin sepse edhe ata jane si ne, dhe ata kane deshira te bukura ashtu si dhe ne. Edhe jetimi i varfer do dike qe t`ia lemoje koken ashtu si nena apo babai yne na e kane lemuar ne kur kemi qene te vegjel.
Te mundohemi te jetojme ne keto dite me thenien e profetit Muhammed as:”‘Nuk ka besuar askush prej jush derisa te doje per vellane e tij ate efare do per vete”
Perfundimisht nuk me mbetet gje tjeter perveese tju uroj, gezuar per shume vjet festen e Fiter Bajramit.
Po ashtu e lus Allahun e Madheruar qe ky bajram te sjelle sa me shume begati, harmoni, gezim ,paqe dhe lumturi per te gjithe boten e vecanerisht per muslimanet e Shqipetar.
Uroj qe bajrami i ardheshem te na gjeje sa me prane Zotit te madheruar dhe me zemer sa me te paster.

O Zot i Meshirshem: te semureve jepju shendet, te varferve furnizim, jetimeve perkujdesje e ngrohtesi, atdheut tone paqe e liri.

Aroma e bajramit,
Tingellima e ezanit,
Tingellon thell dhe,
Shpon zemren e muslimanit,
Jehon gezimi dhe hareja,
Ne te gjithve na bashkon feja.

Facebook Comments

Write a comment

139 Comments

 1. nita 21 Shtator, 17:39

  urime festennnnnnnnn

  [Pergjigju]

 2. bleonaa 21 Shtator, 17:04

  hey jeni ma te mirt veq vazhdoni kshtu….ju uroj festen e fiter bajramit te gjithve qaooooo klm…

  [Pergjigju]

 3. nezir_dernjani 21 Shtator, 16:30

  urime gjith besimtarve musliman fasta e fiter bajramit paq lumturi dhe harmoni ne shtepijae e muslimanve,urime per shum mote ,urime nga zemre,me respekt N.D

  [Pergjigju]

 4. blerta 21 Shtator, 16:01

  ju uroj festen e Bajramit kjo feste e madhe le te na sjell shendet,mirekuptim,tolerance,paqe dhe dashuri…

  [Pergjigju]

 5. fash!o0n 21 Shtator, 15:55

  URIME festa e FITER BAJRAMIT

  [Pergjigju]

 6. alberti.basella.kulleri@hotmail.com 21 Shtator, 15:52

  ich liebe dich maine schatze ardona in gjeenevvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv alberttttttttttttttttttttttttt pozheranaliaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa urime feste e fiter bajrami muslimavee

  [Pergjigju]

 7. alberti.basell 21 Shtator, 15:49

  Urime Festen Fiter Bajramti gjith muslimanve ku do qe gjinden

  [Pergjigju]

 8. Drity 21 Shtator, 15:34

  Urime Fiter Bajrami

  [Pergjigju]

 9. dina 21 Shtator, 14:43

  Urime festa e “FITER BAJRAMIT” te gjithve besimtarve musliman an e mban botes tung klm

  [Pergjigju]

 10. dina 21 Shtator, 14:40

  Urime festa e “FITER BAJRAMIT” te gjithve besimtarve musliman an e mban botes

  [Pergjigju]

 11. trimi 21 Shtator, 13:56

  ju urej fiter bajramin te gjithve besimtarve te kosoves nga trimi

  [Pergjigju]

 12. jeta 21 Shtator, 13:20

  heheeh :p

  [Pergjigju]

 13. emrolina 21 Shtator, 12:54

  ju uroj te gjith shqiptarve festen e kurban bajramit:P;p

  [Pergjigju]

 14. mehmet 21 Shtator, 12:29

  ju uroj te gjith besimtarve muslima festen e fiter bajramit..

  [Pergjigju]

 15. jeta 21 Shtator, 12:20

  urimee bajramii tanveee 🙂

  [Pergjigju]

 16. tina 21 Shtator, 12:11

  tung

  [Pergjigju]

 17. XoniTTo 21 Shtator, 10:35

  shum r mishe jeni skeni ku shko ma teper ju uroj suksese

  [Pergjigju]

 18. egzon 21 Shtator, 10:34

  shum t mir jeni veq vazhdoni nr.1 deri tani

  [Pergjigju]

 19. Nori 21 Shtator, 10:32

  UrImE fEsTa E bAjRaMiT tE gJiThVe

  [Pergjigju]

 20. diana 21 Shtator, 10:27

  urime festa .Paqja dhe meshira qofshin mi ne dhe familjen tona .allhau na meshiroft dhe na udhzoft.

  [Pergjigju]

View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Shtator 2020
H M M E P S D
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930