Back to homepage

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Festen e Fiter Bajramit

Gëzuar Fiter Bajramin

Te nderuar vellezer e motra!

Nga Informatat qe kam une, kam marre vesh se Bajrami tashme ka mberritur ne shtepine e cdo muslimani, prandaj desha tju uroj qe tju kete gjetur shendoshe e mire ju edhe familjet tuaja!

Vella dhe moter e nderuar muslimane!
Sa bukur eshte te jetosh i lumtur ne krahet e familjes tende, ku te kenaqesh me ngrohtesine qe te dhurojne prinderit dhe femijet e tu, e sidomos ne keto dite festash.
Por . . .
Mos harro o ti vella e ti motra ime se ke edhe disa vellezer te tu, qe jetojne neper kasolle apo neper shtepi shume te shkaterruara. Ata jane njerez si ne, te cilet jetojne ne kushte te mjeruara dhe askujt nuk i bie ndermend per ta.
Kur ti te ushqehesh kujtoji dhe vellezerit e motrat e tua qe nuk kane cfare te hane. Ata presin ndokend qe tu fale atyre nje kothere buke. Kur ti te shohesh femijet e tu apo edhe vellezerit e tu me te vegjel me lodra neper duar kujtoji jetimet, moshataret e tyre, te cileve nuk ka kush u blen lodra. Ata nuk jane shume larg teje. Mund t’i kesh ne fis ne lagje apo ne vende te tjera.
Pra vellahu im kjo pikerisht eshte edhe domethenia e bajramit.Kjo eshte nje dite gezimi qe ligjeroi Zoti yne e ndaj duhet qe te gezojne te gjithe. Te ndihmojme te varferin apo edhe jetimin sepse edhe ata jane si ne, dhe ata kane deshira te bukura ashtu si dhe ne. Edhe jetimi i varfer do dike qe t`ia lemoje koken ashtu si nena apo babai yne na e kane lemuar ne kur kemi qene te vegjel.
Te mundohemi te jetojme ne keto dite me thenien e profetit Muhammed as:”‘Nuk ka besuar askush prej jush derisa te doje per vellane e tij ate efare do per vete”
Perfundimisht nuk me mbetet gje tjeter perveese tju uroj, gezuar per shume vjet festen e Fiter Bajramit.
Po ashtu e lus Allahun e Madheruar qe ky bajram te sjelle sa me shume begati, harmoni, gezim ,paqe dhe lumturi per te gjithe boten e vecanerisht per muslimanet e Shqipetar.
Uroj qe bajrami i ardheshem te na gjeje sa me prane Zotit te madheruar dhe me zemer sa me te paster.

O Zot i Meshirshem: te semureve jepju shendet, te varferve furnizim, jetimeve perkujdesje e ngrohtesi, atdheut tone paqe e liri.

Aroma e bajramit,
Tingellima e ezanit,
Tingellon thell dhe,
Shpon zemren e muslimanit,
Jehon gezimi dhe hareja,
Ne te gjithve na bashkon feja.

Facebook Comments

Write a comment

139 Comments

 1. ibadete 20 Shtator, 13:20

  urime festa bajrami
  tung tung tung

 2. gentiana 20 Shtator, 13:14

  urime festa bajrami

 3. trendelina 20 Shtator, 13:13

  urime festa e fiter bajramit

 4. Faik Miratoca 20 Shtator, 12:52

  URIME……URIME……FESTA E BEKUAR………….. ” BAJRAMIN ” ……………………………..

 5. klodeta 20 Shtator, 12:39

  me fat festen e fitir bajramit o shqiptar te nderuar

 6. leotrim 20 Shtator, 12:38

  gezuar gjithve festa e fiter bajramit aroma bajramit ne zemrat tona

 7. zelije 20 Shtator, 12:36

  Urime te gjithve festa e fiter Bajramit

 8. dina 20 Shtator, 12:06

  _____@@@@__________@@@@_____
  ____@______@______@_______@___
  ___@_________@__@___________@__
  ___@___________@____________@__
  ____@__________ME__________@__
  _____@_________FAT________@___
  ______ @_____BAJRAMI_____@_____
  ________ @_____________@_______
  ___________@_________@_________

 9. sara 20 Shtator, 11:32

  urime fiter bajramin gjith muslimanve.

 10. blinera 20 Shtator, 11:02

  une ju uroj te gjith shqiptarve kudo qe jan festen e fiter bajramit

 11. altina 20 Shtator, 10:42

  Urime fiter bajrami te gjith besimtareve musliman.Gezuar

 12. tina 20 Shtator, 10:12

  Urime festen e madhe te Fiter Bajramit. Shpresoje qe dashuria, paqja, dhe meshira per njeri tjetrin te na mbizoterojne thelle mbi zemrat tona, ne cdo aspekte te jetes. Inshalla per shume vite.tina

 13. Tevide 20 Shtator, 10:06

  URIME FITER BAJRAMI GJITH MUSLIMANVE..(L)

 14. raifi 20 Shtator, 10:02

  urime festa e bajrami edh shingjergjit

 15. mile 20 Shtator, 09:49

  urime festën e fitër bajramin

 16. Egzon 20 Shtator, 09:06

  Urime festaa

 17. MIRJETA 20 Shtator, 08:30

  nje pellumb i shkuar ne dritare trket hape dritaren se diqka emir te pret ne krahet etij ka nje porosi URIME FESTA EFITER BAJRAMIT ZOTI QOFT ME TY

 18. elhami 20 Shtator, 07:53

  urime festa e fiter bajramit te gjith shiptarve ne bot dhe ju deshiroi lumturi gezim dhe harmoni ne jet urimrt e perzemra iau dergon ELHAMI GJELI

 19. uran 20 Shtator, 07:52

  urime festen e bajramit

 20. besii 20 Shtator, 06:53

  ju uroj bajramin me shum dashuri

1 2 3 7
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.