Ura e mesit – Rikonstruksioni

Administratori
By Administratori 11 Tetor, 2010 17:25 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93

Ura e Mesit dhe Kalaja e Drishtit, dy monumente kulture të Postribës, po e kthejnë këtë komunë në periferi të qytetit të Shkodrës, në një qendër turistike, duke joshur vizitorë të shumtë. Për të huajt, artitektura e urës mbi lumin Kir është intriguese: e gjitha me gurë të latuar dhe pllaka guri. Me një investim prej 13 milionë lekë nga Fondi i Zhvillimit Shqiptar, u mundësua kalimi i turistëve sipër urës së lashtë, e cila deri pak kohë parë mund të vëzhgohej vetëm nga larg, për mungesë të dy hyrjeve të ndërtuara, që specialistët i quajnë pedonale.

“Investimi në fjalë ka bërë të mundur ndërtimin e një rruge pedonale, e cila shtrihet në të dy krahët e urës, e shkallëzuar me parmakë dekorativë, me ndriçim, gjelbërim, stola pushimi, ndërkohë që janë pajisur me ndriçues edhe të gjitha harqet e urës në fjalë”, thotë Bajram Milani, fotograf dhe i ngarkuar nga komuna si kujdestar i këtij monumenti. “Në Postribë vijnë për të vizituar Urën e Mesit, turistë të shumtë nga Europa dhe më gjërë”, thotë Milani. “Numri i atyre që e vizitojnë brenda vitit shkon deri në mbi 3 mijë, shifër, e cila me përkujdesjen e Monumenteve të Kulturës dhe të Komunës së Postribës, mendohet të rritet edhe më shumë”, thotë ai.

Të dhëna mbi urën

Ura e Mesit është e gjatë 108 metër, e gjërë, 3.4 metër, me 13 harqe prej guri, ku hapësira e harkut të madh është 21.5 metra dhe lartësia 12.5 metra, ndërkohë që sipërfaqja e përgjithshme është rreth 800 metra katror. Ndërtimi i saj u realizua në gjysmën e dytë të shekullit të 18-të nga Muhamet Pashë Bushati, fillimisht me qëllim për të lidhur Shkodrën me Drishtin, e më pas edhe me zona të tjera të veriut shqiptar. Ndërtimi i saj mendohet të jetë bërë në dy faza, ku në të parën thuhet të jetë bërë harku i madh dhe harku tjetër, ndërsa në fazën e dytë 11 harqet e tjera. (Portali Postribe – Dj Iliri)

Related Images:

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 11 Tetor, 2010 17:25 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Gusht 2021
H M M E P S D
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031