Në Milan të Domnit, aty ku ndërtimi i xhamisë së re është merak i të gjithëve…

Administratori
By Administratori 19 Tetor, 2009 13:42

Në Milan të Domnit, aty ku ndërtimi i xhamisë së re është merak i të gjithëve…

Në Milan të Domnit, aty ku ndërtimi i xhamisë së re është merak i të gjithëve…

Muhamed Sytari, thirrës islam- Shkodër

Pasditen e të hënes, më 07. 05. 2007, myftiu i Shkodrës Imam Ndriçim Sulejmani udhëtoi drejt zonës së Postribës, për të parë nga afër ecurinë e ndërtimit të xhamisë së re të Milanit, në zonën e Domnit. Për nismën bamirëse të besimtarëve milanas, për të ndërtuar xhaminë e tyre të re, ishte lajmëruar ditë më parë në gazetën e myftinisë, “Udha Islame”, kur nga myftiu i Shkodrës, Imam Ndriçim Sulejmani, ishte bërë thirrje për një fushatë bamirësie në ndihmë të këtyre besimtarëve muslimanë. Shuma monetare e mbledhur në xhaminë “Ebu Bekr”, pas thirrjes së bërë nga imami i saj (myftiu aktual i Shkodrës) do të ishte vendimtare dhe mjaft e rëndësishme për vazhdimin e punimeve në të.
Sot, pasi kanë kaluar disa muaj nga fushata e fundit bamirëse dhe kontributi i besimtarëve shkodranë për vëllezërit e tyre të Milanit, myftiu vizitoi sërish xhaminë në ndërtim, për të parë ecurinë e punimeve.
Xhamia e re, e cila ka marrë një formë shumë të bukur, edhe pas ndërtimit të çatisë së saj, qëndron mbi një kodrinë të gjelbëruar, tipike të asaj zone të mbushur me pemë e fruta nga më të ndryshmet, dhuratë e mrekullueshme e Krijuesit të Madhëruar.
Xhamia e re e Milanit, ndërtohet me kontribute vullnetare të banorëve të zonës, të cilët theksojnë se janë nxitur për këtë veprim edhe për shkak të largësisë së vendit më të afërm ku gjendet një xhami, në zonën e begatë të Postribës.
Xhamia e Milanit, ndërtohet në tokën e dhuruar për faltoren e re të fshatit nga një banor i vjetër i kësaj zone, z. Sait Milani, i cili shprehet se e ndjen veten të privilegjuar nga Zoti, që ia mundësoi këtë bamirësi.
Personalisht, ishte hera e parë që e vizitoja këtë zonë dhe prekja nga afër shpirtin bamirës dhe forcën e besimit islam në zemrat e banorëve të këtij fshati dhe kontribuesit për tokën e xhamisë, në veçanti. Gjatë gjithë rrugës, z. Milani ishte i mbushur me një entuziazëm dhe gëzim legjitim dhe shprehej optimist për përfundimin jo të largët të xhamisë së shumëpritur nga ata dhjetra familje muslimane të Milanit. “Besoj se ka ardhur koha që edhe ne të kemi xhaminë tonë, jo se nuk mund të shkojmë në xhaminë e Boksit a në Domën, por sepse ata i kemi pak larg dhe të gjithë këtu e duan me zemër xhaminë e tyre…”- thoshte me shumë vendosmëri bamirësi i Milanit, duke vëzhguar drejt horizontit, në pritje të shfaqjes së parë të xhamisë në ndërtim të fshatit të tij.
Kontakti im i parë me xhaminë që po ndërtohet në Milan ishte befasues. Xhamia qëndronte hijshëm mbi kodrinën, rruga e së cilës të çonte drejt shtëpisë së z. Sait Milani. Ajo ishte një ndërtesë tipike për xhamitë e fshatrave të vogla, me një kubaturë relativisht të vogël, por shumë sistematike e tërheqëse. Nga brenda, ajo i përngjiste një kantieri ndërtimi, ku mbi të gjitha dominonte dëshira e punës dhe kënaqësia e sakrificës për të përfunduar sa më parë këtë faltore të nevojshme për funksionimin e jetës praktike fetare të banorëve të Milanit. Përreth dominonte gjelbërimi, që i jepte një bukuri të rrallë mjedisit, ndërsa në horizont syri të pushonte me pamjet piktoreske të majave të larta, kodrave, rrjedhjes së Kirit, fushave plot gjelbërim e rrezeve ndriçuese të një dielli të ngrohtë.
Kënaqësia e kësaj vizite u shtua edhe më shumë, kur me të u bashkua edhe zëri i ëmbël i hoxhës tonë të dashur, Shejkh Vehbi S. Gavoçi, i cili, nëpërmjet valëve telefonike, uroi besimtarët e Milanit dhe myftiun e Shkodrës, Imam Ndriçim Sulejmani, për këtë angazhim serioz dhe kontribut të vyer në shërbim të Islamit dhe mesazheve të tij universale. Hoxha i moshuar u emocionua shumë kur mësoi për mënyrën sesi po ndërtohej kjo xhami. Ai u lut me zemër për bamirësin, që kishte kontribuar me tokën e dhuruar dhe uroi mbarësinë e të gjithëve.
Ajo telefonatë nga Damasku i largët, i ngrohu shumë zemrat, i mbushi me shpresë ato dhe i dhuroi një kënaqësi të madhe e të papërshkrueshme.
Duke u larguar nga Milani, myftiu Sulejmani i garantoi besimtarëve mbështetjen e tij institucionale për përfundimin sa më të shpejtë të xhamisë së tyre, duke u lutur që Ramazanin e ardhshëm të falemi sëbashku në teravitë e begata të muajit të mëshirës.
Duke u drejtuar nga Shkodra, në heshtje, risolla në mendje veprimin fisnik të besimtarit bamirës, Sait Milani dhe teksa e shikoja në entuziazmin e tij, mendoja për shpërblimet e mëdha që ka rezervuar All-llahu i Madhëruar për bamirësit në përgjithësi dhe ndërtuesit e xhamive në veçanti…

Shkodër, më 07. 05. 2007

[nggallery id=30]

Autori: http://www.muhamedsytari.net

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 19 Tetor, 2009 13:42
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.