Klima e zones se komunes Postribe

Administratori
By Administratori 18 Shtator, 2009 20:52

Klima e zones se komunes Postribe

Komuna Postribe ben pjese ne zonen klimaterike mesdhetare paramalore te quajtur  Cauretum  Castenum ,e mesme dhe e ftohte .

Kordinatat e saj jane : 49o 08’  dhe 19o 32’.

Ajo karakterizohet  nga nje vere e thate dhe deri ne nje dimer te ftohte .Temperaturat minimale jane regjistruar  deri ne  – 4 o C por ne pergjithesi sillen reth 1-2 grade , ndersa temperaturat maksimale jane regjistruar deri ne 38 grade celcius .

Persai perket reshjeve ne zonen  e postribes Sasia e reshjeve qe  bien gjate vitit eshte rreth 1750-1850 mm .Shumica e reshjeve bien ne periudhen e vjeshte –pranveres .Reshjet e debores zene rreth 3% te reshjeve te pergjithshme ku mesatarja e diteve me debore ne vit eshte 10 dite ne vit ne pergjithesi duke perjashtuar zonat malore si Bjeshket e Domnit , Rrekali qe shuma a diteve me bore eshte me e madhe .

Duke  qene se ka nje  nje diapazon te gjere temperaturash e reshjesh edhe Flora dhe Fauna e kesaj zone eshte e madhe dhe e ndryshme . Flora perfshin bimet bujqesore te kultivuara qe jane pershtatur  zones klimaterike qe jane : perimet  ku nder te cilat permendet dhe eshte e njohur ne shkalle kombetare qepa e Drishtitlakra e Drishtit ,pjepri i Myselimit qe fshataret e kesaj zone e kane tradite kultivimin e kesaj kulture .Ka kullota natyrale me terfil , festuke,lule bore ,lolium etj,pyjet jane me geshtenje ,makje ,lis e shkoze ku dallohet masivii kodrave te lodertunes etj, dhe zona qe jane krejtesisht te zhveshura si masivet e kodrave te Mesit ,Boksit e Domnit.

Fauna perfshin kafshet shtepiake si : gjedhe, dhen ,njethundraket derrat (Prekal) e shpendet, bletet te cilat mbareshtohen ne zone ne nje mase te konsiderueshme fermeresh, ku kush me shume e kush me pak sipas nevojave e mundesive te tyre .Nje faune qe ka interes turistik te larte eshte ajo qe rritet ne pyjet e kesaj zone.Ketu mund te permendim : Thelleza e malit ,Dhija e eger,lepuri i eger etj.Per anen turistike te faunes do flasim pak me poshte .

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 18 Shtator, 2009 20:52
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.