Qepa e Drishtit

Administratori
By Administratori 25 Tetor, 2009 00:06 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93

Qepa e Drishtit

Qepa e Drishtit eshte nder qepet me te mira ne tregun e brendshem shqiptar dhe me gjere.
Eshte nder kulturat me te rendesishme perimore te familjes se zambakoreve .

Eshte shume e kerkuar per vete perberjen kmike te saj mjaft te pasur qe vjen si rezultat e ndriçimit  diellor intensiv e te fuqishem  te nderthurur me strukturen e tokes se kesaj zone  dhe kushtet klimaterike .

Qepa ka vlera te larta ushqimore , prandaj radhitet ne grupin e perimeve me te dobishme.Duke qene e qendrueshme ndaj te ftohtit kultivohet gjate gjithe vitit , ne dimer heret ne pranvere dhe ne vjeshte.

Ne kete menyre luan nje rol te rendesishem se bashku me qepujken ne ushqimin e perditshem te njeriut gjategjithe vitit duke zerenje nder vendet kryesore ne skemen e vargezimit (konvejerit) te perimeve per çdo stine dhe muaj.

Perberja kimike e qepes se thate (ne % ) eshte :uje =87%,karbohidrate 8-11 %, proteina 3-4.5% dheper 1 kg=520 kalori.Pjesa e konsumueshme e qepes eshte =84 %.

Era dhe shija specifike jane pikante dhe jane te lidhura me vajrat e Eterit qe ndodhen ne te.

Qepa e Drishtit ka veti bakteriale shume te fuqishme , sepse permban sasi te konsiderueshme me antobiotik bimor te cilat eleminojne bakteriet  e dizanterise,bacili e difteritit dhe te tuberkulozit , streptokoket dhe stafilokoket.

Kjp qepe ndikon pozitivisht ne proceset e tretjes se organizmit te njeriut sepse  ben te çlirohet me teper acid klorhidrik ne stomak.

Gjithashtu kur kosumohet e fresket eshte stimuluese dhemund te ndikoje dhe per gjumin.

Qepa e drishtit ka veti shume te medha dhe per azmatiket ne te gjitha format e perdorimit te saj, gjithashtu ka veti te çmueshme dhe per laringitin, bronshitin dhe gripin.

Lengu i qepes eshte nje ilaç shume i mire per rastet e zhurmave apo dhimbjeve ne veshë duke perdorur lengun e  qepes me  1-2 pika .

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 25 Tetor, 2009 00:06 Warning: A non-numeric value encountered in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/other.php on line 93
Write a comment

1 Comment

 1. lirik kameri 18 Janar, 22:01

  Pershendetje
  Deshta te ju pyes se ne se perdoret lengu i qepes qdo mengjes a eshte e vertet se e lufton apo e zvoglon yndyren ne gjak holesterolin dhe trigliciridet.Faleminderit per mirkuptim Liriki nga Gjakova

  [Pergjigju]

View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Tetor 2021
H M M E P S D
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031