Legjenda ne Postribe

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 12 Shkurt, 2010 14:01

Legjenda ne Postribe

Legjenda ne Postribe

1- Mulliri i Gjakut  ne Drishte
Ne nje nga lufterat e shumta qe banoret e qytetit te Drishtit  bene kunder turqve te cilet kerkonin me te gjitha menyrat te shtinin ne dore Keshtjellen e Drivastit, Drishtjanet  luftuan me trimeri te rralle.
Nga ana e pales turke mbeten shume ushtare te vrare. Menjehere pas betejes se luftes ku vendasit i thyen turqit, nisi te binte nje shi i madh dhe i rrembyeshem. Uji qe rrodhi ne vijen e mullirit per disa dite kishte ngjyre te kuqe.

Keshtu qe prej asaj dite, mulliri qe bloi disa dite resht me uje te ngjyrosur, u quajt “Mulliri i Gjakut”, qe edhe sot e asj dite vazhdon te njihet me emrin “Mulliri i Gjakut”.

2- Legjenda e Kalase se Boksit
Tregohet se njehere e nje kohe se kur dora e plakut, prijesit te kalase se Boksit nuk mundte me te tundte shpaten e rende te fisit, atehere ai, caktoj djalin e madh ti printe fisit ne lufte per mbrojtjen e Kalase se Boksit dhe gjithe territorit te Boksit.. Por, ne lufte me pushtuesin djali mbeti i vrare.
Pas kesaj beteje, shpata i kaloi djalit te dyte,  tjetrit e keshtu me radhe, per fatin e keq te plakut mbten te vrare te nente djemte e tij.

Pas kesaj te gjithe fisi u ngujua ne keshtjelle.

Per ti prire fisit, me shpaten si simbol, iu ngarkua vajzes se vetme te plakut, motres se nente vellezerve te cilet te gjithe kishin rene ne lufte per mbrojtjen e vendit te tyre. Me kete rast plaku urdheroi qe te ndizeshin zjarre te shumta me drure thane dhe nga muret e keshtjelles derdhej sasi e madhe me verë.

Te huajt qe kishin rrethuar keshtjellen pine nga vera qe derdhej nga siper, u dehen e me pas i zuri gjumi.
Sipas porosise se plakut, ne kete moment i gjithe fisi doli nga keshtjella per te luftuar me armikun te cilin e theu plotesisht.

Facebook Comments

muharrem bajraktari
By muharrem bajraktari 12 Shkurt, 2010 14:01
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.