GËZUAR KURBAN BAJRAMIN!

ilir
By ilir 25 Tetor, 2012 09:07

GËZUAR KURBAN BAJRAMIN!

Sot është Kurban Bajrami. Në emër të Portalit Postribe.comju urojmë gëzuar festën e Bajramit të Kurbanit.

Entuziazmi i Bajramit të Kurbanit ka përfshirë të gjithë vendin.

Entuziazmi filloi në xhami, të cilat u mbushën plot e për plotë me besimtarët që kishin ardhur për të falur namazin e Bajramit.

Qytetarët, i madh e i vogël u drejtuan që në orët e para të mëngjesit drejt xhamive për të falur namazin e bajramit.

Qytetarët hynë në radhë në vendet e ngritura nga bashkinë dhe komunat dhe nisën të bëjnë kurbanet.

Kafshët u bënë kurban nën shoqërimin e lutjeve të rastit dhe mishi i kurbanit të prerë u nda në pjesë, u paketua dhe iu dorëzua të zotit të kurbanit.

Ndjenja e ndarjes së mishit të kurbanit me personat në nevojë është një nga anët më të bukura që e bën këtë ritual të jetë me të vërtetë një ditë dhe festë fetare kuptimplote për besimtarët që prenë kurban.

Festimet vazhduan gjatë ditës me urime, përgëzime dhe vizita të ndërsjellta tek të afërmit, miqtë dhe shokët.

Facebook Comments

ilir
By ilir 25 Tetor, 2012 09:07
Write a comment

1 Comment

  1. alban 3 Tetor, 23:06

    gezuar kurban bajramin me lule ne dore me respekt shpirtror me dashuri t vertet me shpirt te sinqert ju uroj kurban bajramin dhedhe t gjitha t mirat ne jete .

View comments

Write a comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.