Historiku i shkolles 9-vjecare “Drishte”

Administratori
By Administratori 11 Shkurt, 2011 20:23

Shkolla e parë që u hap mbas viteve të çlirimit d.m.th mbas lëvizjes së Postribës dhe ishte pikërisht në vjeshten e vitit 1946. Mësuesi i parë që erdhi në këte vit ishte “Halim Doci”, i cili po këte vit mblodhi nxënesit në moshen 7-8-9 vjeç dhe i regjistroi në fillim në mejtep afër xhamisë. Më von duke parë se kërkesat për arsimim po shtoheshin në vitin 1950 në token e vakufit (xhamisë) toke e cila nuk kishte dhe probleme pronsie u ndërtua shkolla me dy klasa dhe 36 nxënes. Godina e shkollës është ndërtuar me klasa në vitin 1974. Godina e shkollës është me 8 – klasa për mësim. Sipërfaqja e ndërtimit është 464m² dhe sipërfaqja e teritorit të shkollës është 2592m². Shkolla ka edhe kopshtin me një sipërfaqe 38m². Ka një shtrirje nga klasa e parë deri tek e nënta. (klasa e parë zhvillon mësim në ambiente me qera).

Shkolla 9-vjecare Drisht ka pasur dhe aneksin e saj në lagjen Sylejman, edhe kjo me klasa kolektive. Me ndihmen e fshatarëve është ndërtuar shkolla në vitin 1960. Mësuesi i parë që mësoi në këtë shkollë ishte “Asllan Gashi”. Me ndërtimin e urës së  telit 1972 që lidh qëndren e Drishtit me këtë lagje të vogël, u lehtesua disi komunikimi i fëmijëve me qëndren dhe bënë shkollimin e tyre në këtë qëndër.
Kjo shkollë e cila është ndërtuar në vitin 1974 ju nënshtrua disa herë rikonstruksionit në këto vitet e demokracisë të cilat nuk u realizuan në mënyrë të rregullt por abozive.

Dua të theksoj se kjo shkollë është jasht çdo standarti higjeno sanitar për zhvillimin e mësimit në te, e cila përben rrezik për nxënësit e mësuesit të cilët qëndrojn në këto ambiente skandaloze do ta quaja, sepse kjo shkollë në fillim u ndërtua me tarac e cila është e ndërtuar me pllaka betoni të cilat shërbejn për ndërtimin e urave mbi lumenjë që arrijne një peshë mbi 10 ton secila pllakë, ku një klasë ka rreth 4 apo më shum të vendosura mbi një murë të ndërtuar pa kollona mbi një tokë varrezash. Duke pasur parasyve këtë fakt, mbi tarac me rikonstruksionin e fundit u ndërtua një çati me tjegull, që po të marrim një tjegull me pesh minimale 500 gr, dhe numrin e tjegullave të vendosura në cati minimumi 2500 copë, i shtohet një peshë kolosale.

Po kështu është edhe kopështi i shkollës, i cili është jasht godinës së shkollës prapa saj i ndërtuar mbi një strehim popullate në raste lufte të ndërtuara nga rregjimi komunist, i cili me rrëzimin e komunizmit u ndërtua një bilardo nga individ privat ku më pas u shëndërrua në kopësht për shkollen e fshatit, ku vështir të qëndrosh në ambientet e brendëshme prej lagështirës si pasoj e një bodrumi poshtë ndërtesës, i cili mbledh shum ujëra e krijon lagështir. Në gjendje skandaloze janë edhe banjot e shkollës të cilat janë jasht godinës së shkollës të ndërtuara e rikonstruktuara disa herë por jasht çdo standarti higjeno-sanitar.
 

 Nga: Artan BAHCJA

Related Images:

Facebook Comments

Administratori
By Administratori 11 Shkurt, 2011 20:23
Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment
View comments

Write a comment

Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 188 Warning: Illegal string offset 'rules' in /customers/6/0/4/postribe.com/httpd.www/wp-content/themes/allegro-theme/functions/filters.php on line 189 <

*

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

Reklama

Komentet e Fundit

 • Avdullah Kelmendi

  Avdullah Kelmendi

  Shkova deri te pytja per 1 milion dhe e perdora ndimen e librit dhe ishte gabim,dhe humba

  View Article
 • argjenddobruna

  argjenddobruna

  nice

  View Article
 • Hakoo

  Hakoo

  Te gjith muslimanve urime festa e Bajramit dhe zoti ua pra.oft agjerimin.. Allahu u shperbleft me xhehnet.

  View Article
Shtator 2021
H M M E P S D
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930