Poezi – Pavaresija e Kosoves

Pavaresija e Kosoves

17 shkurt ne Dymije e teten,
Sot Kosova gjen t,verteten,
Me gjak shkruajti historin,
Sot e shpalli pavarsin.

Qe nga Londra n,Washington,
Nga Paris, Bruksel, Berlin,
Shpall Kosova pavarsin,
Lavdi ty o populli im.

O Kosove lulja zambakut,
Shum ke derdh lumenj prej gjakut,
Ti ne shekuj n,Histori,
Brez paz brezi nen serbi.

Erdhi dita e Lirise,
Erdhi ora e Pavarsise,
Me respekt perulen Malet,
Amerika s,del prej fjalet.

Zoti n,qiell dhe Amerika,
Sot per ty, pra, zbardhi drita,
Se harrojm per asnjeher,
Burrerin e Tomi Bler.

Kush e la Nanen pa djal,
Kush e la nusen pa burr,
Ti o shkja o shkjau I zi,
Ska shqiptar ma nen serbi.

Historija mbi ket dhe,
Ka pas njoft nji Skenderbe,
O Kryetrimi Legjendar,
Eja n,fest me Kosovar.

Amanet moj nana t,mjera,
Si do t,vin per ju pranvera,
Jeta rrjedh, jeta vazhdon,
Dikush n,sofer ju mungon.

O ju fusha, o ju lendina,
Gjak heronjsh e heroina,
Ne k,to vende le e rrit,
Gjaku juaj le t,bahet drit.

Po ku je Adem Jashari,
Ngrihen sot heronjt prej varri,
Eja ti si krushk i par,
Te kerkon Kosova mbar.

Krijuar nga Ramadan Uraj –me  redaktimin e Muharrem Bajraktari

150 comments

 1. albiona thotë:

  CHAT ESHTE SHUM I MIR per te gjith ne shqiptareve

  [Pergjigju]

 2. albiona thotë:

  kjo faqe eshte shum e mir nga faqet e tjera chat

  [Pergjigju]

 3. albiona thotë:

  ne kete faqe esht e shum e mir

  [Pergjigju]

 4. Deea thotë:

  Woww ”Kosova” ”Shqipera :P :v

  [Pergjigju]

 5. doni thotë:

  {17 SHKURTI I VITIT 2008}

  Sa kohë ka kaluar
  derisa erdhi kjo ditë
  Sa shumë njerëz janë flijuar
  sa shumë kemi prit.

  Plot sakrifica e mundime
  plot vuajtje e padrejtësi
  kaloj kjo Kosova ime
  gjatë rrugës për Pavarësi.

  Vite e vite të tëra
  trimat për liri luftuan
  Ditë e ditë të tëra
  nënat lotuan.

  Sa e shenjtë
  E sa çmuar është kjo ditë
  Sa me mall therrasim:
  “KOSOVA REPUBLIKË”

  Ëndrra shekullore
  e shqiptarëve je ti
  amaneti i atyre që ranë për liri
  Fjala: “PAVARËSI”

  [Pergjigju]

 6. arditi thotë:

  shum te mira

  [Pergjigju]

 7. arditi thotë:

  pavarsia e kosoves me 17 shkurt 2008 sot kosova e gjen te verteten me gjak shkruajti historin sot e shpalli pavarsin ndoshta po ju pelqen

  [Pergjigju]

 8. djelli thotë:

  17 shkurti
  dit e madhe
  dit kombetar
  sot festoj
  trojet tona shqiptare
  te gjith te gzuar
  te gjith me hare
  kete dit festojm
  kete dit te re
  me gezim e
  presme padurim
  17 shkurti

  [Pergjigju]

Lini një Përgjigje

*